Zahrady Martin Brejník
Rady a Tipy
kresba

 Pokud zvažujete použití kamene na pozemku u novostavby či právě rekonstruovaného domu, nečekejte, až bude hotový plot, brána, případně dlážděné stání pro automobil. Rozhodněte se dříve – je jednodušší a levnější dopravit kámen na pozemek pomocí většího nákladního automobilu, který může vjet přímo na pozemek a zde náklad sklopit. Dražším a komplikovanějším způsobem je ruční skládání a zavážení kamene z kontejneru, který je složený na zem před pozemkem, protože Váš pozemek ani okolní komunikace již neumožňují přímé sklopení na zem.

kresba

 Množství kamene – musím bohužel konstatovat osobní zkušenost, že potenciální zákazníci mají zpravidla velmi zkreslenou představu a potřebném množství kamene (a to až několikanásobnou), ať již jde o stavbu skalky, chodníku či suché zídky. Navíc, má-li výsledek k něčemu vypadat, zpravidla není možné pracovat beze zbytku a něco kamene musí zbýt – ne každý kámen je možné použít přesně tam, kam je zrovna potřeba. Nejde o stavbu z cihel, kde lze již při projektu počítat téměř na kusy.

kresba

 Nově postavená skalka se zdá zpravidla příliš "kamenná", je sice možné ji osázet nadměrným množstvím bujně rostoucích rostlin, ale zde může dojít ve velmi krátkém časovém intervalu k nechtěnému totálnímu zakrytí kamene. Za vhodnější považuji osazovat skalku středně a pomalu rostoucími druhy – skalka sice "zraje" déle, ale výsledek je zpravidla lepší než změť rychle rostoucích salátů přes které ani nejsou vidět kameny.

kresba

 Osázení skalky – co se týká počtu druhů platí zde pravidlo, že méně je někdy více. Pokud je skalka osázená velkým množstvím rostlin po jednom kusu od každého druhu, může ve výsledku působit velmi roztříštěným dojmem. Vhodnější je sázet více jedinců od každého druhu nebo zvolit kosterní druh, který skalku sjednotí a tento doplnit dalšími skalničkami po jednom, dvou, třech kusech.

kresba

 Volba rostlin do skalky – rostliny nás zpravidla upoutají hlavně svým květenstvím, žádná rostlina ale nekvete po celou sezónu. Doporučuji vybírat rostlinu nejenom podle atraktivity květenství, ale i podle estetických vlastností mimo období květu. Chce to trochu vnímavější oko, ale skalka osázená s uplatněním této zásady vypadá mnohem lépe i v létě a na podzim, kdy už mnoho rostlin zpravidla nekvete.

kresba

 Velikost rostlin – zde platí, čím menší, tím lépe. Pokud potřebujete kořenový systém rostliny vetknout do úzké spáry mezi dva kameny, rozhodně to půjde lépe s rostlinou předpěstovanou v poctivé zemině v kontejneru 7x7cm, než s rostlinou předpěstovanou v rašelinném substrátu v kontejneru 9x9cm či větším. Případně lze zvolit kompromis a osázet skalku napůl obojím.

kresba
Martin Brejník Jiráskova 845 252 28, Černošice| tel.:+420 737 303 763 | E-mail:zc.kinjerb@ydarhaz | IČ:69532567 | DIČ:CZ7111075785 TOPlist
.:: Copyright © 2009 - 2016 Zahrady Brejnik :: Codes & Desigen :: Codes & Design :: DoubleXSeven ::.